baner

Malokarpatský región


9. Apr. 2013 Najrozsiahlejšou vinohradníckou oblasťou spomedzi šiestich vinohradníckych regiónov na Slovensku je malokarpatská vinohradnícka oblasť. Vinič sa na slnečných svahoch Malých Karpát pestuje už vyše dvoch tisícročí. Z bielych odrôd dominuje Veltlínske zelené, Silvánske zelené, Rizling vlašský, Dievčie hrozno, Rulandské biele a Müller-Thurgau, z modrých odrôd Frankovka modrá, Svätovavrinecké a Cabernet Sauvignon. Neopakovateľný buket preslávil malokarpatskú vinnú révu ďaleko za hranicami regiónu. Kraj viníc prospieva i dnes s delikátnymi vínami svetovej úrovne. Najvýznamnejší slovenský vinohradnícky región spája najlepších producentov vína v združení Malokarpatská vínna cesta. Vďaka nemu Bratislavský kraj aktívne žije vínom – septembrové malokarpatské vinobranie sa stalo pojmom po celej krajine, podobne aj deň otvorených pivníc v novembri v znamení sv. Martina a v máji v znamení sv. Urbana, patróna vinárov.

web4.jpg

Malokarpatská vínna cesta prechádza bývalými kráľovskými mestami Bratislava, Svätý Jur, Pezinok, Modra a rázovitými dedinami s typickými vinohradníckymi domami. Vínna cesta ponúka degustáciu v pivniciach, vinárňach a vinotékach kraja a ochutnávku gastronomických špecialít. Veď kto by neodolal tradičnej husacine, či lokšiam plnených husacou pečeňou.

 

  • Svätý Jur a jeho okolie je ideálnym výletným miestom s terasovitými vinohradmi na úbočí pohoria Malých Karpát. V jeho susedstve sa nachádza národná prírodná rezervácia Šúr, rarita v strednej Európe.
  • Malokarpatské vinobranie sa každoročne striedavo koná v Pezinku, Modre alebo v mestskej časti Bratislava – Rača. Je festivalom povestného burčiaku – kvasiaceho hroznového muštu. (www.mvc.sk)
  • Architektonická zaujímavosť malého vinohradníckeho mestečka Častá. Vo Fuggerovom dome z roku 1540 sa ukrýva klenbová pivnica, ohurujúca svojimi nadmernými priestormi.
  • Malokarpatské múzeum v Pezinku pozýva na prehliadku dejinami vinohradníctva a vinárstva pod Malými Karpatmi.
  • Tak ako má modranské víno jedinečnú chuť a vôňu, tak má aj modranská keramika svojráznu ornamentiku a farebnosť. Slovenská ľudová majolika je spojená s viacerými generáciami majstrov. Svoju ojedinelú podobu získala v tvorbe Ignáca Bizmayera. Jeho galéria je súčasťou múzea Ľudovíta Štúra v Modre
  • Najkrajším hradom v Malých Karpatoch, ležiacim len niekoľko desiatok kilometrov od Bratislavy je jeden z najzachovanejších slovenských hradov Červený Kameň. V 16. storočí bol prestavaný na mohutnú pevnosť s fortifikačným systémom patriacim k vrcholom vtedajšej vojensko-obrannej stratégie. Tento mohutný a z malokarpatských hradov najzachovanejší hrad je súčasťou prekrásnej prírodnej scenérie okolia Častej. 

Discussion

Send Message
3
3
3
3
3
3
3
3
3
3
3
3