baner

BRATISLAVA - hlavné mesto SR


Michal Roman8. Apr. 2013 Viac ako dve tisícročia sa píšu dejiny Bratislavy. Od roku 1291 slobodné kráľovské mesto sa pýši tým, že takmer 300 rokov bolo korunovačným mestom uhorských kráľov. Bratislava má v porovnaní s inými mestami Slovenska v talóne niekoľko prvenstiev – tu bola založená prvá humanitná univerzita Academia Istropolitana kráľom Matejom I. Korvinom (1465) – tu sa nachádza najstaršia radnica (15. storočie); v rokokovom Apponyiho paláci sú zbierky najstaršieho mestského múzea (1868) – a tu bol založený najstarší verejný park v Európe (1776), dnešný Sad Janka Kráľa na pravom brehu Dunaja. Ozdobou historickej Bratislavy sú nádherné šlachtické paláce a meštianske domy – Mirbachov a Pálffyho palác s expozíciami Galérie mesta Bratislavy, Primaciálny palác sídlo primátora Bratislavy, honosné kultúrne stánky – historická budova Slovenského národného divadla (1886) a honosná Reduta, dnes sídlo Slovenskej filharmónie.

Image title  

Viac ako dve tisícročia sa píšu dejiny Bratislavy. Od roku 1291 slobodné kráľovské mesto sa pýši tým, že takmer 300 rokov bolo korunovačným mestom uhorských kráľov. Bratislava má v porovnaní s inými mestami Slovenska v talóne niekoľko prvenstiev – tu bola založená prvá humanitná univerzita Academia Istropolitana kráľom Matejom I. Korvinom (1465) – tu sa nachádza najstaršia radnica (15. storočie); v rokokovom Apponyiho paláci sú zbierky najstaršieho mestského múzea (1868) – a tu bol založený najstarší verejný park v Európe (1776), dnešný Sad Janka Kráľa na pravom brehu Dunaja. Ozdobou historickej Bratislavy sú nádherné šlachtické paláce a meštianske domy – Mirbachov a Pálffyho palác s expozíciami Galérie mesta Bratislavy, Primaciálny palác sídlo primátora Bratislavy, honosné kultúrne stánky – historická budova Slovenského národného divadla (1886) a honosná Reduta, dnes sídlo Slovenskej filharmónie.

K sakrálnym skvostom patrí gotický Dóm sv. Martina, Františkánsky kostol, Kostol klarisiek a secesný Modrý kostolík. Zo zaujímavostí mesta spomeňme lekáreň U červeného raka (16. storočie), či rokokový dom U dobrého pastiera s unikátnou expozíciou historických hodín. Jedinečnosťou Bratislavy sú tri historické námestia, ktoré spájajú starobylé romantické uličky. Ich útulné kaviarničky, vinárne s ochutnávkou malokarpatských vín či reštaurácie s národnými a svetovými špecialitami ponúkajú osvieženie po vyčerpávajúcom pamiatkovom maratóne. Príťažlivé je aj okolie mesta s hradom Devín, dunajským pobrežím, lesoparkom na južných svahoch Malých Karpát – to všetko dotvára čaro Bratislavy, ktorej právom patrí epiteton „krásavica na Dunaji“.

Bratislava, metropola Slovenska patrí medzi najmladšie európske hlavné mestá. Je politickým, obchodným, kultúrnym a vzdelanostným centrom Slovenska. Žije tu 431 061 obyvateľov a vďaka 11 univerzitám a vysokým školám je mestom mladých. Jeho ulice napĺňajú turisti aj businessmani, je lukratívnou destináciou v blízkosti ďalších dvoch metropol na Dunaji – Viedne a Budapešti.

Bratislava svoj kredit mesta kultúry velebí podnes. Svedčí o tom viac ako 20 múzeí, 80 galérií, divadelné scény, medzi ktorými vyniká Opera SND, lákadlo pre hudobných fajnšmekrov z celého sveta. Na hudobné tradície mesta, ktoré sa spájajú s menami Mozarta, Beethovena, Liszta nadväzujú prestížne medzinárodné festivaly – Bratislavské hudobné slávnosti, Bratislavské jazzové dni a Kultúrne leto v uliciach mesta. Súčasná Bratislava prežíva svoj nový stavebný boom. Tvár mesta sa obohacuje o moderné architektonické dominanty, luxusné obytné komplexy, businesscentrá, nákupné a zábavné centrá. Centrum Bratislavy ožíva najmä po večeroch. Jej kaviarne, bary, reštaurácie, letné terasy, kasína a diskotéky napĺňajú mladí, ktorí hovoria rôznymi jazykmi a prichádzajú z rôznych krajín sveta.


 • Majestátna silueta Bratislavského hradu je viditeľná z veľkej diaľky. Svoju prezývku „obrátený stôl“ dostal podľa štyroch robustných hradných veží. Vyníma sa 85 metrov nad hladinou Dunaja. Na východnej terase hradu sa zachovali zvyšky kamennej baziliky z 9. storočia, súčasť veľkomoravského hradiska.
 • Monumentálny trojloďový gotický Dóm sv. Martina, kde do roku 1830 korunovali 10 kráľov, 1 kráľovnú (Máriu Teréziu) a 8 kráľovských manželiek. V jeho interiéri sa zachovalo viacero skvostných barokových umeleckých diel.
 • Primaciálny palác je klenotom klasicistického staviteľstva. V jeho Zrkadlovej sieni podpísali v roku 1805 tzv. Bratislavský mier, potvrdzujúci víťazstvo Napoleona v bitke pri Slavkove. Dnes tu môžeme obdivovať kompletnú sériu 6 vzácnych anglických tapisérií zo 17. storočia.
 • Rokokový Grassalkovichov palác s rozľahlou verejne prístupnou francúzskou záhradou je dnes sídlom prezidenta SR. Námestie pred prezidentským palácom zdobí novodobá fontána Zem – planéta mieru (1982).
 • Pešia zóna Bratislavy vedie pod Michalskou bránou, jedinou zachovanou bránou stredovekého mestského opevnenia. Z jej veže je krásny výhľad na historické centrum. 
 • Korunovačné slávnosti každoročne pripomínajú slávnu minulosť mesta. Trasa ceremoniálu vedie po „korunovačnej ceste“, ktorú dnes označuje 178 mosadzných platničiek v dlažbe historického centra.
 • Pri pitoreskných postavičkách mesta sa radi fotografujú návštevníci Bratislavy.
 • Brehy Dunaja spája niekoľko mostov. Netradičný je jednopylónový Most SNP bez piliera v prúde rieky. Atrakciou je reštaurácia v tvare ufo na hlavici pylónu, odkiaľ je letecký výhľad na dominanty mesta
 • Nový most spája mestskú časť Devínska Nová Ves a dolnorakúsky Schlosshof. Vďaka nemu sú ľahšie dostupné kultúrne a výletné miesta aj pre priaznivcov cykloturistiky.
 • Obľúbeným výletným miestom Bratislavčanov je pieskovisko Sandberg, svetoznáma paleontologicka lokalita. Našlo sa tu 300 druhov skamenených organizmov. Sú pozostatkom mora, ktoré sa tu rozprestieralo pred 14 – 16 miliónmi rokov.
 • Zlaté piesky – prímestský areál relaxu, športu s hotelom a autocampom.
 • Areál vodných športov v Čunove ponúka adrenalínovú zábavu – vodný slalom a raft. Na čunovskej divokej vode vyrástli aj trojnásobní zlatí olympionici bratia Hochschornerovci. Areál je vybudovaný na Dunaji v rámci vodného diela Gabčíkovo.
 • Na jedinečnom mieste polostrova európskeho veľtoku Dunaja, 15 km od centra Bratislavy, zaujme netradičná architektúra jedného z najmladších európskych múzeí moderného umenia – Danubiana.
 • Nápadité architektektonické riešenie – budova v tvare ľode – plávajúcej po Dunajskej ulici.


Bratislavské mestské časti:

Bratislava I - Staré Mesto
Bratislava II -
 Ružinov, Vrakuňa. Podunajské Biskupice
Bratislava III -
 Nové Mesto, Rača, Vajnory
Bratislava IV -
 Karlova Ves, Devín, Dúbravka, Lamač, Záhorská Bystrica, Devínska Nová Ves
Bratislava V -
 Petržalka, Jarovce, Rusovce, ČunovoImage title


Bratislava  Card poskytuje všetkým domácim a zahraničným návštevníkom hlavného mesta zaujímavé a výhodné zľavy a dáva im tak možnosť spoznať a zažiť to najlepšie, čo v súčasnosti Bratislava ponúka.


NAJVÄČŠIE VÝHODY KARTY

bezplatné neobmedzené cestovanie verejnou dopravou v zónach 100 + 101 (električky, trolejbusy, autobusy liniek 20 – 799, nočné linky N21 – N99 a vlaky liniek S)
bezplatná hodinová prehliadka mesta v slovenskom, anglickom, nemeckom, španielskom, talianskom a francúzskom jazyku
bezplatný trojjazyčný sprievodca pre držiteľov karty
Špeciálna ponuka pre rodiny s deťmi
Deti do 15 rokov majú nárok na bezplatnú pešiu prehliadku historického centra mesta v sprievode rodiča – držiteľa Bratislava City Card.

Ostatné benefity pre detského návštevníka mesta
Deti do 6 rokov cestujú verejnou dopravou bezplatne a využívajú bezplatný alebo zľavnený vstup do všetkých múzeí, galérií a atrakcií.
Deti nad 6 rokov majú nárok na zľavu pri cestovaní verejnou dopravou a tiež vo všetkých múzeách a galériách a vo väčšine atrakcií.

Viac informácií www.visitbratislava.com

Discussion

Send Message
3
3
3
3