Vodárenské múzeum

Devínska cesta 1, Bratislava
Bratislava
Tel: 02/602 019 15

Expozícia vodárenského systému je otvorená v pracovné dni od 9.00 - 11.00 hod. Ak nás plánujete navštíviť v inom čase (platí pre väčšie skupiny) prosím, kontaktujte nás pomocou e-mailu alebo na našich telefónnych číslach. Vstup je bezplatný.Exkurzie na ostrov Sihoť je možné uskutočniť v pracovné dni v minimálnom počte 10 osôb. Exkurziu je potrebné objednať 10 dní vopred.

Vodárenská záhrada je otvorená každý deň počas hlavnej sezóny (1.4. - 31.10.) v čase od 6:00 hod. do 22:00 hod. a počas vedľajšej sezóny (1.11. - 31.3.) od 7:00 hod. do 19:00 hod. V prípade nepriaznivého počasia v zimnom období sa otváracie hodiny záhrady upravujú od 9:00 do 17:00 hod. V prípade kalamitnej situácie (povodeň, poľadovica, snehová kalamita) je záhrada zatvorená.

Popis:

Vodárenské múzeum BVS, a. sa nachádza v historických priestoroch 1. čerpacej stanice v Karlovej Vsi. Jeho poslaním je historický výskum vodárenstva, vzdelávanie a informovanie verejnosti o vodárenskej činnosti prostredníctvom moderných technológií. Jedinečným zážitkom je spoznanie vodárenského zdroja na ostrove Sihoť, kde múzeum organizuje exkurzie. Súčasťou múzea je Vodárenská záhrada, ktorá tak dopĺňa múzeum o oddychovú zónuV roku 1881 bola uzavretá zmluva, podľa ktorej mali Sallbach a firma C.CORTE a spol. právo a povinnosť 50 rokov dodávať celému mestu zdravú pitnú vodu v dostatočnom množstve. V roku 1882 vykopali na Sihoti pokusnú studňu a komisia pri čerpacom pokuse 22. júla 1882 zistila veľmi priaznivé fyzikálno-biologické vlastnosti vody a hlavne jej dostatočné množstvo. Tieto skutočnosti viedli k tomu, že sa ihneď pristúpilo k projektovým prácam. Slávnostný výkop stavby bol 25. augusta 1884. Predtým 5. mája 1884, so súhlasom mesta, Sallbach a firma C.CORTE a spol. odstúpili zmluvu „Rakúskej vodárenskej spoločnosti", ktorá stavbu vodovodu realizovala a 4. februára 1886 odovzdala celé zariadenie do prevádzky.

Expozície:

Stála expozícia Vodárenského múzea sa nachádza v historickej budove prvej čerpacej stanice bratislavskej vodárne. Ponúka pohľad do histórie vodárenstva od 12.storočia až po súčasnosť. Kolobeh vody od jej čerpania, výroby a distribúcie, cez jej odvedenie a čistenie až po návrat do prírody tvorí jej základnú časť. Prezentovaná je na výstavných paneloch a na vystavených exponátoch. Návštevníci tu nájdu širokú škálu technických pamiatok, od skleneného potrubia a ozdobných vodovodných uzáverov, cez meracie prístroje až po hydranty, rezy studní a čerpadiel.

Na ostrove Sihoť sa nachádza vysunutá expozícia Vodárenského múzea. Pozostáva z prvej elektrickej čerpacej stanice, ktorá bola postavená v rokoch 1910-1912 v podzemí secesného zámočku, tunela, ktorý vedie z čerpacej stanice popod Karloveské rameno Dunaja a prvej studne postavenej v roku 1884. Význam týchto technických pamiatok v celoslovenskom merítku bol ocenený roku 1985, keď boli vyhlásené za národné kultúrne pamiatky.  Zaujímavosťou expozície je časť vodovodného potrubia zo záhrad vo Versailles, ktorá pochádza zo 17.storočia.

Virtuálna prehliadka múzea

Ako sa sem dostanete:

MHD: Električka - V blízkosti múzea je zastávka MHD „Molecova" pre električky číslo: 4, 5, 6, 9.
Pred budovou múzea sa nachádza zastávka MHD „Vodárenské múzeum" pre autobusy číslo: 28, 29.
Príjazd do areálu múzea je možný z ulíc Devínska cesta, Karloveská a Botanická

zdroj: http://www.vodarenskemuzeum.sk

Vodárenské múzeum

Najlepšie zľavy v Bratislave a okolí

Bratislava CARD City&Region je oficiálnou destinačnou turistickou kartou, ktorá vám umožňuje spoznať a zažiť to najlepšie, čo mesto Bratislava a región ponúkajú.
  • voľný vstup do múzeí a galérií
  • bezplatná prehliadka
  • neobmedzená doprava
  • ďalšie zľavy do výšky 50%
Kúpiť online


Instagram

#bratislavaregion
Sleduj @bratislavaregion.travel a vlož do svojich fotiek hashtag #bratislavaregion.
Najlepšie fotky pridáme na náš účet!
Viac z Instagramu