baner

Malokarpatský región


9. apr. 2013 Najrozsiahlejšou vinohradníckou oblasťou spomedzi šiestich vinohradníckych regiónov na Slovensku je malokarpatská vinohradnícka oblasť. Vinič sa na slnečných svahoch Malých Karpát pestuje už vyše dvoch tisícročí. Z bielych odrôd dominuje Veltlínske zelené, Silvánske zelené, Rizling vlašský, Dievčie hrozno, Rulandské biele a Müller-Thurgau, z modrých odrôd Frankovka modrá, Svätovavrinecké a Cabernet Sauvignon. Neopakovateľný buket preslávil malokarpatskú vinnú révu ďaleko za hranicami regiónu. Kraj viníc prospieva i dnes s delikátnymi vínami svetovej úrovne. Najvýznamnejší slovenský vinohradnícky región spája najlepších producentov vína v združení Malokarpatská vínna cesta. Vďaka nemu Bratislavský kraj aktívne žije vínom – septembrové malokarpatské vinobranie sa stalo pojmom po celej krajine, podobne aj deň otvorených pivníc v novembri v znamení sv. Martina a v máji v znamení sv. Urbana, patróna vinárov.

web4.jpg

Malokarpatská vínna cesta prechádza bývalými kráľovskými mestami Bratislava, Svätý Jur, Pezinok, Modra a rázovitými dedinami s typickými vinohradníckymi domami. Vínna cesta ponúka degustáciu v pivniciach, vinárňach a vinotékach kraja a ochutnávku gastronomických špecialít. Veď kto by neodolal tradičnej husacine, či lokšiam plnených husacou pečeňou.

 

  • Svätý Jur a jeho okolie je ideálnym výletným miestom s terasovitými vinohradmi na úbočí pohoria Malých Karpát. V jeho susedstve sa nachádza národná prírodná rezervácia Šúr, rarita v strednej Európe.
  • Malokarpatské vinobranie sa každoročne striedavo koná v Pezinku, Modre alebo v mestskej časti Bratislava – Rača. Je festivalom povestného burčiaku – kvasiaceho hroznového muštu. (www.mvc.sk)
  • Architektonická zaujímavosť malého vinohradníckeho mestečka Častá. Vo Fuggerovom dome z roku 1540 sa ukrýva klenbová pivnica, ohurujúca svojimi nadmernými priestormi.
  • Malokarpatské múzeum v Pezinku pozýva na prehliadku dejinami vinohradníctva a vinárstva pod Malými Karpatmi.
  • Tak ako má modranské víno jedinečnú chuť a vôňu, tak má aj modranská keramika svojráznu ornamentiku a farebnosť. Slovenská ľudová majolika je spojená s viacerými generáciami majstrov. Svoju ojedinelú podobu získala v tvorbe Ignáca Bizmayera. Jeho galéria je súčasťou múzea Ľudovíta Štúra v Modre
  • Najkrajším hradom v Malých Karpatoch, ležiacim len niekoľko desiatok kilometrov od Bratislavy je jeden z najzachovanejších slovenských hradov Červený Kameň. V 16. storočí bol prestavaný na mohutnú pevnosť s fortifikačným systémom patriacim k vrcholom vtedajšej vojensko-obrannej stratégie. Tento mohutný a z malokarpatských hradov najzachovanejší hrad je súčasťou prekrásnej prírodnej scenérie okolia Častej. 

Diskusia

Odoslať komentár
3
3
3
3
3
3
3
3
3
3
3
3
AKTUÁLNE UDALOSTI
7. SEP - 11. OKT

Prievozské tvorivé dielne

PRIEVOZSKÉ TVORIVÉ DIELNE A HRY PRE MALÝCH AJ VEĽKÝCH Obľúbené dielničky sú späť! Aj v mesiaci september a október si Mestská časť Bratislava-Ružinov a Cultus Ružinov pripravili pre malých aj veľkých už tradičné tvorivé dielne, na ktorých môžu popustiť uzdu svojej fantázii a kreativite. Tvorivé dielne budú prebiehať v Spoločenskom dome Prievoz, Kaštieľska 30 . VSTUP ZADARMOZÁZRAKY Z PAPIERA 07. september o 17:00Tvorivé popoludnie pre malých aj veľkých umelcov, ukážeme si, ako sa dá z recyklovaného papiera vykúzliť drobná hračka, či užitočná pomôcka na pracovný stôl a nájdeme odloženým veciam krásne nové využitie. Podujatie je zamerané na spoločné tvorenie rodičov a detí, náročnosť je prispôsobená vekovým kategóriám detí od 3-7r. a od 7-12r. a rovnako i hravým dospelým.JESEŇ V OKNE 21. september o 17:00 Jesenná príroda sama vyčaruje prekrásne prírodné výtvory, preto využijeme tvorivé popoludnie pre deti i dospelých a zhotovíme sioriginálnu jesennú ozdobu do okna z farebných listov, drievok a z iných pokladov, aby sme sa naučili vnímať krásu prírodných materiálov a jesennej farebnosti. Podujatie je zamerané na spoločné tvorenie rodičov a detí, náročnosť je prispôsobená vekovým kategóriám detí 3-7r. a 7-12r a rovnako i hravým dospelým.TEKVIČKOVÉ SLÁVNOSTI 11. október o 15:00Tradičné komunitné podujatie spojené s výstavou dopestovaných plodov prievozských a ružinovských záhradkárov,ukážkami kuchárskej šikovnosti pečenia a varenia z tekvíc,doplnená kultúrnym programom detí z folklórneho súboru Trávniček,spojené s tvorivými dielničkami pre deti aj rodičov - rôznymi technikami lepenia a zdobenia si vyrobíme svoju vlastnú tekvičku.STRAŠKOVIA A NETOPIERIKY 19. október o 17:00Tvorivé popoludnie pre malých aj veľkých, ktorí sa neboja práce s gázou, vrecovinou, s hodvábnym papierom, nožničkami a lepidlom,odmenou za šikovnosť a tvorivosť budú malí lietajúci kamaráti, ktorých sa netreba báť:-). Podujatie je zamerané na spoločné tvorenie rodičov a detí, náročnosť je prispôsobená vekovým kategóriám detí od 3-7r. a od 7-12r a rovnako i hravým dospelým.PLES STRAŠIDIELOK 9. november o 17:00Zábavné popoludnie v maskách, plné tanca, hier a tajomných úlohspojené s tvorivými dielničkami, podujatie je určené pre deti aj rodičov.Prihlásiť sa môžete na dana.plaskova@cultusruzinov.skKapacita obmedzená Vstup zadarmo
13. SEP - 10. JAN

Salón výtvarníkov

Salón výtvarníkov je kultúrno-umelecké podujatie, ktoré je tradične organizované Malokarpatským osvetovým strediskom (v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja). Podujatie tento rok z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Je pestrou prehliadkou tvorby výtvarníkov z Bratislavského kraja: Bratislavy, Pezinka, Modry, Stupavy, Malaciek, Senca, či z okolitých miest a mestečiek, ktorí tu žijú alebo tu tvoria  vo svojich ateliéroch. Na tomto podujatí sa prezentujú v rôznych výtvarných žánroch, technikách a námetoch. Práve pre túto svoju pestrosť je veľmi obľúbeným podujatím pre širokú škálu návštevníkov. Salón výtvarníkov sa aj tento rok koná v Zoya Museum – ELESKO wine park v Modre. Je to priestranný a moderný objekt, ktorého architektúra prenecháva dielam v galérii dostatočný priestor, aby mohli vyniknúť. Jeho lokalizácia priamo medzi vinicami spod Malých Karpát, dopĺňa kompozíciu umeleckých diel obrazmi namaľovanými prírodou, ktoré je vidieť cez presklené steny s výhľadom na okolitý kraj. Tento ročník je už 22. Na výstave sa uvidíte diela 78 výtvarníkov, čo je najviac za všetky doterajšie ročníky. Predstavia svoju aktuálnu tvorbu v podobe obrazov, sôch, plastík, šperkov, či fotografií. Každý rok sú pozvaní aj dvaja, či traja hostia, ktorí žijú a tvoria mimo tohto regiónu, či už na Slovensku alebo v zahraničí. Hosťami na Salóne výtvarníkov 2018, ktorí prijali pozvanie vystavovať spolu s našimi umelcami, sú poľský výtvarník Michal Franaszczuk a rakúsky fotograf Josef Mann. Kurátorom výstavy je Mgr. Pavol Šima–Juriček.Súčasťou prezentácie tvorby umelcov je aj prehľadný katalóg s krátkou anotáciou o každom výtvarníkovi, ktorý sa zúčastňuje na danom ročníku Salóna výtvarníkov. Výstava je pre verejnosť prístupná od 13. septembra 2018 až do konca roka.